کاخ سعد آباد

مجموعه سعدآباد تهران

در چهارمین بخش تهران‌گردی به سراغ مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ سعد آباد تهران که یکی از اقامتگاه‌های ییلاقی پادشاهان قاجار و پهلوی بوده است، می‌رویم. مجموعه کاخ سعد آباد یکی از سه مجموعه کاخ زیبا و تاریخی منطقه شمیرانات شهر تهران به شمار می‌رود که آخرین پادشاهان ایران در آن اقامت داشته‌اند.

اطراف مجموعه کاخ سعد آباد در گذشته از باغ پوشیده بود و داخل این مجموعه نیز باغی پر درخت وجود داشت. کاخ اختصاصی مجموعه سعد آباد، کاخ اصلی این مجموعه به شمار می‌رود و رضاخان به مرور زمان بر تعداد کاخ‌ها و بناهای مجموعه سعد آباد افزوده است. کاخ‌های ساخته شده در مجموعه سعد آباد به اعضای خانواده رضا شاه پهلوی تعلق داشتند و آخرین کاخ ساخته شده در مجموعه سعد آباد متعلق به لیلا پهلوی، دختر کوچک محمد رضا شاه بود.

تاریخچه کاخ سعد آباد

بنای کاخ سعد آباد در زمان حکومت قاجار پایه گذاری شد و پس از کودتای سال ۱۲۹۹ توسط رضاخان، با به قدرت رسیدن خاندان پهلوی، بناهای موجود در مجموعه سعد آباد به دستور رضاخان ساخته و بازسازی شدند. بخش‌هایی از مجموعه سعد آباد در زمان به قدرت رسیدن رضا خان، خارج از این مجموعه بودند که توسط رضا شاه خریداری و به مجموعه سعد آباد اضافه شدند.

اولین بناهای موجود در مجموعه سعد آباد در فضایی به وسعت ۸۰۰۰ متر مربع قرار داشتند و کاخ ملکه مادر، از اولین بناهای موجود بود. مجموعه سعد آباد در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه تاریخی به جا مانده از دوره‌های پهلوی و قاجار در شهر تهران است.

کاخ سعدآباد تهران مجموعه ای فرهنگی تاریخی | کاخ سعد آباد | مجله خبری سفرمی

معماری کاخ سعد آباد

مجموعه تاریخی سعد آباد در زمینی به مساحت نزدیک به ۳۰۰ هکتار قرار دارد که در حدود ۱۱۰ هکتار آن را عمارت‌ها و کاخ‌ها و در حدود ۱۸۰ هکتار دیگر را باغ، قنات‌ها و گلخانه‌های مجموعه سعد آباد تشکیل داده‌اند. در ساخت عمارت‌ها و کاخ‌های مجموعه سعد آباد تلفیقی از معماری اروپایی و معماری اصیل و سنتی ایران به چشم می‌خورد و طراحی ساختمان کاخ‌ها توسط برجسته‌ترین مهندسان داخلی و خارجی صورت گرفته است.

کاخ سعد آباد تهران و آشنایی با بخش ها و اراضی مختلف این مجموعه زیبا.

مهندسان طراح کاخ سفید در مجموعه سعدآباد، مهندس خرسندی و مهندس بوریس روسی بودند. گچ‌کاری‌ها و تزیینات داخلی کاخ سفید نیز توسط هرمندان ایرانی، غلامرضا پهلوان، عبد الکریم شیخان، حسین کاشی، استاد لرزاده و رضا ملائکه انجام شده‌اند. در قسمت ورودی کاخ سفید چهار ستون به سبک معماری رومی دیده می‌شود و نمای اصلی را با سنگ‌های مرمر پوشانده‌اند.

سایت کاخ موزه سعد آباد - کاخ موزه ملت,
کاخ سفید

مقابل کاخ سفید مجسمه چکمه‌های رضاخان به چشم می‌خورد. این مجسمه در ابتدا کامل بود و در یکی از میادین شهر دزفول قرار داشت، اما پس از انقلاب توسط مردم دزفول شکسته شد. مجسمه آرش کمانگیر، اثر مجسمه ساز برجسته استاد ارژنگ نیز در محوطه باغ سعد آباد و مقابل کاخ سفید نصب شده است.

کاخ‌موزه سعدآباد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چکمه رضا خان
آشنایی با کاخ سعد آباد تهران استراحتگاه شاه و فرح (کاخ سفید تهران)
مجسمه آرش کمانگیر

معمار بنای کاخ سبز، میرزا جعفر کاشی ملقب به معمار باشی بوده است. برای ساخت بنای کاخ سبز، هنرمندان و معمارن برجسته ایرانی نزدیک به هفت سال تلاش کردند و با استفاده از سنگ‌های سبز معدن خمسه زنجان و سنگ مرمر خراسان، نمای زیبایی برای کاخ سبز ساختند. این کاخ به نام کاخ مرمر نیز معروف است.

درون کاخ سبز مملو از آینه‌کاری‌های ظریف، کاشی‌کاری و گچبری است. تذهیب دیوارهای داخل کاخ سبز را استاد حسین بهزاد انجام داده‌اند و شاگردان استاد صنیع خاتم، داخل کاخ سبز را خاتم‌کاری کرده‌اند. روبه‌روی تالار آینه کاخ سبز، اتاق خواب رضا پهلوی را با چشم‌انداز رو به دربند،‌ تعبیه کرده بودند.

عکس/ کاخ سبز در سعدآباد - جهان نيوز
کاخ سبز

از دیگر معماری‌های برجسته در مجموعه کاخ سعد آباد می‌توان به بنای کاخ شمس اشاره کرد. ساخت بنای کاخ شمس در شمال غربی مجموعه سعد آباد، از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ طول کشیده است. کاخ شمس را با مساحت ۲۶۰۰ متر مربع، در دو طبقه با زیرزمین ساخته‌اند. در معماری این کاخ، نشانه‌های از سبک معماری اروپایی به‌خصوص معماری آلمانی و معماری سنتی ایران از زمان ساسانیان، به چشم می‌خورد.

کاخ سعد آباد تهران ؛ مجموعه ای از کاخ موزه های سلطنتی|عصر اترک

کاخ اشرف پهلوی نیز در فضایی به وسعت ۱۸۰۰ متر مربع در شرق باغ سعد آباد، به دستور رضا شاه و توسط مهندس فرمانفرمائیان ساخته شد. در سال ۱۳۵۰ به دستور اشرف پهلوی نمای بیرونی این کاخ را با سنگ مرمر پوشاندند. سایر بناهای مجموعه سعد آباد نیز در دوران قاجار و پهلوی اول ساخته و در دوره پهلوی دوم بازسازی و مرمت شدند. آثار دست هنرمندان ایرانی در گوشه و کنار مجموعه کاخ‌های سعد آباد به چشم می‌خورد.

سایت کاخ موزه سعد آباد - در موزه ظروف سلطنتی سعدآباد برگزار می گردد  :<br>نمایشگاه عکس "رد پای اشرف پهلوی در تاریخ ایران",

قنات‌های باغ سعدآباد

 در گذشته رودخانه دربند از سراسر باغ سعد آباد می‌گذشت و یکی از دلایل اصلی سرسبزی منطقه دربند و شمیران بود؛ ولی با افزایش درختان و گیاهان باغ سعد آباد در دوران پهلوی اول، لزوم احداث قنات‌هایی برای آبیاری درختان احساس می‌شد. به همین دلیل دوازده رشته قنات در قسمت‌های مختلف محوطه باغ سعد آباد حفر شد و باعث سرسبزی و طول عمر درختان باغ شد. قنات‌های باغ سعد آباد امروزه نیز وجود دارند.

1-  هراش آب
2 – قنات قوام الدوله

3- قنات کاخ سنگی 
4- قـــــات جعــــفرآبـــاد
5-  قـــنات آب نـما
6- قنات کاخ سفید 
7و8 – قنات های دفتر مخصوص 
9- قنات جوادیه 
10- قنات گلخانه 
11- قنات کاخ شمس
12- قنات خوابگاه 

سعدآباد | Photo by : Unknown

درهای باغ سعدآباد 

کاخ سعد آباد کجاست | راهنمای بازدید + قیمت بلیط و ساعت کاری - کجارو


1- درب نظامیه که رضاخان بیشتر از این در وارد سعدآباد می شد. 
2-  درب زعفرانیه 
3- درب خیابان دربند که محمدرضا پهلوی بیشتر از این در وارد کاخ می شد. 
4- درب میدان دربند 
5و6- دو درب در جعفرآباد 
7- درب رودخانه 
8- درب کاخ سفید 

سعدآباد | Photo by : Unknown

کاخ های سعدآباد 

هجده کاخ کوچک و بزرگ از دوره های قاجار  و پهلوی در سعدآباد وجود دارند:
1- کاخ احمدشاهی (در حال مرمت)

سایت کاخ موزه سعد آباد - سرانجام پس از سالها:<br>مجموعه تاریخی کوشک احمد  شاهی به دامان سعدآباد بازگشت ,


2- کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی، محل اقامت تابستانی پهلوی اول)

کاخ موزه سبز تهران | نگین زمرد سعدآباد


3-  کاخ سفید (کاخ موزه ملت، محل اقامت تابستانی پهلوی دوم)

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعدآباد | آدرس ، عکس و معرفی (1399) ☀️ کارناوال


4- کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)

سایت کاخ موزه سعد آباد - کاخ موزه ملت


5- کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی

کاخ سیاه ، عمارتی چشم نواز در جنوب سعد آباد - ایران تراول


6- کاخ شمس (موزه پوشاک سلطنتی)

کاخ موزه سعدآباد - آژانس آریا سفر پردیس
موزه پوشاک سلطنتی | Photo by : Unknown


7- کاخ اشرف (موزه ظروف سلطنتی)

موزه ظروف سلطنتی | Photo by : Unknown


8-  کاخ غلامرضا (موزه سلاح های دربار)

گشتول - کاخ موزه سلاح های دربار سعد آباد تهران


9- کاخ ملکه مادر (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)

کاخ ملکه مادر - کاخ احمدشاهی


10- کاخ احمدرضا  (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
11-  ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد)
12- کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (دفتر مدیریت)

کاخ سعد آباد کجاست | راهنمای بازدید + قیمت بلیط و ساعت کاری - کجارو


13- کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)

کاخ موزه سعدآباد | معرفی و شرایط بازدید موزه سعدآباد | رنتی جا


14- کاخ فریده دیبا (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
15- کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد)

موزه استاد حسین بهزاد سعدآباد | سیری در ایران


16- کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
17- کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه( موزه خط و کتابت میرعماد)

موزه خط و کتابت میرعماد | Photo by : Unknown
موزه خط و کتابت میرعماد | Photo by : Unknown


18- کاخ لیلا 

موزه آبکار كاخ سعدآباد | موزه‌ای با آثار درخشنده لیلا پهلوی | فانزی
آثار کلارا آبکار در موزه آبکار سعدآباد
سعدآباد | Photo by : Unknownعلاوه بر کاخ های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر , تاسیسات و امکانات دیگری همچون : سالن های مرغداری و گاوداری , موزستان و گلخانه های گوناگون , استخرهای مختلف, چشمه سارها , زمین های تنیس و سالن بولینگ , سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارند. 

موزه های آلبوم های سلطنتی و اسناد در ساختمان گارد شاهنشاهی، موزه آشپزخانه سلطنتی در ساختمان آشپزخانه موزه ملت، موزه برادران امیدوار، موزه آب، موزه فرشچیان،  موزه اتومبیل های سلطنتی نیز از دیگر موزه های سعدآباد هستند که در سال های اخیر به این مجموعه افزوده شده اند.

آدرس کاخ سعد آباد

درهای مختلفی برای ورود به مجموعه سعدآباد وجود دارند که عبارتند از: درِ نظامیه که در گذشته بیشتر مورد استفاده رضاخان بود، در زعفرانیه، درِ خیابان دربند که بیشتر محمدرضا پهلوی ار آن استفاده می کرد، درِ میدان دربند، دو در در جعفرآباد، در رودخانه و درِکاخ سفید. البته بازدیدکنندگان تنها می توانند از دو در زعفرانیه و میدان دربند وارد مجموعه شوند.

آدرس ورودی زعفرانیه: استان تهران، شهر تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

 راهنمای مسیر

مترو: راهی ایستگاه تجریش در خط 1 شوید. پس از رسیدن به میدان تجریش درضلع غربی میدان یعنی خیابان شهید ملکی سوار بر تاکسی های آصف یا اسدآباد شوید. این تاکسی ها شما را به در مجموعه نمی رسانند؛ اما با پیاده شدن در ابتدای خیابان شهید طاهری و حدود 10 دقیقه پیاده روی به سعدآباد می رسید.

اتوبوس و خط بی آر تی: میدان تجریش مقصد خطوط مختلف اتوبوس است و تقریبا از نقاط اصلی شهر به راحتی می توانید به پایانه این میدان دسترسی پیدا کنید. از جمله این خطوط می توان به میدان راه آهن – میدان تجریش، فاز 2 شهرک قائم – میدان تجریش، جماران – میدان تجریش و … اشاره کرد. خط بی آر تی پایانه راه آهن – میدان تجریش نیز گزینه مناسبی برای پیمودن بخشی از مسیر است.

پس از رسیدن به میدان تجریش هم به ابتدای خیابان شهید ملکی بروید و با تاکسی های آصف یا اسدآباد خودتان را به ابتدای خیابان طاهری برسانید. پس از 10 دقیقه پیاده روی، سعدآباد پیش روی شماست.

تاکسی: از بسیاری از نقاط شهر تهران تاکسی هایی برای رسیدن به میدان تجریش وجود دارند. پس از رسیدن به این میدان مانند دو روش قبل عمل کنید.

خودروی شخصی: وارد خیابان ولیعصر به سمت جنوب شوید و به خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه سابق) در سمت راست خود بروید. بعد از چراغ قرمز در دست راست خود خیابان شهید ظاهری را می بینید. وارد این خیابان شوید و سعی کنید پیش از رسیدن به انتهای آن و مجموعه سعدآباد جای پارک مناسبی بیابید.

وب‌سایت کاخ سعد آباد: http://sadmu.ir/

پیوستن به گفتگو

یک دیدگاه در “کاخ سعد آباد”

  • سعید

    توجه به میراث فرهنگی و آثار باستانی شهرمون تهران از جمله اقدامات پسندیده‌ای هست که امیدوارم شهروندان و مسافران نوروزی تشویق به بازدید از این اماکن تاریخی و بسیار زیبا بشوند

    پاسخ

مقایسه املاک

مقایسه